Prilagodite postavke pristanka

Koristimo kolačiće kako bismo vam pomogli u učinkovitoj navigaciji i izvršavanju određenih funkcija. U nastavku ćete pronaći detaljne informacije o svim kolačićima pod svakom kategorijom pristanka.

Kolačići koji su kategorizirani kao "Potrebni" pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za omogućavanje osnovnih funkcija stranice.... 

Uvijek aktivan

Potrebni su kolačići kako bi se omogućile osnovne značajke ove stranice, kao što je pružanje sigurne prijave ili prilagođavanje vaših postavki pristanka. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.

Nema kolačića za prikaz.

Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija poput dijeljenja sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i drugih značajki trećih strana.

Nema kolačića za prikaz.

Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.

Nema kolačića za prikaz.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Nema kolačića za prikaz.

Oglašavački kolačići koriste se za pružanje prilagođenih oglasa posjetiteljima na temelju stranica koje ste prethodno posjetili i za analizu učinkovitosti oglasnih kampanja.

Nema kolačića za prikaz.

Zajednički odvjetnički ured Ana Čopor i Sara Lacko
Kontakt

Ulica Ivana Cankara 3, Varaždin
Telefon:  042/444-570

Ana Čopor

Telefon: 099/442-0911

Email: ana@odvjetnicacopor.hr

Sara Lacko

Telefon: 091/8844-170

Email: sara@odvjetnicalacko.hr

Radno vrijeme / Ponedjeljak – Petak / 08:00 – 16:00

Nazovite nas 042/444-570

Prekršaji protiv javnog reda i mira

Vjerojatno većina građana nije upoznata da naš aktualni Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira broji već skoro 50 godina što je potpuno nelogično obzirom na brzinu kojom se većina propisa mijenja u Republici Hrvatskoj. Do uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj novčane kazne za počinjene prekršaje predviđene predmetnim zakonom bile su izražene u njemačkim markama te su konačno sada iste preračunate u eure. Obzirom na vrijeme iz kojeg potječe predmetni pravni propis pojavila se potreba, ne samo da se predmetne kazne preračunaju u euro, nego da se iste povećaju, ali i da se usklade s težinom posljedica prekršaja počinjenih narušavanjem javnog reda i mira. Iz navedenog je razloga Vlada Republike Hrvatske predsjedniku Hrvatskog sabora podnijela Prijedlog zakona o izmjenama zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira te je ujedno predloženo da se predloženi Zakon donese po hitnom postupku.

Dakle, iako je tijekom 2022. godine predmetni Zakon izmijenjen na gore objašnjeni način, tako da su iznosi novčanih kazni, koji su bili izraženi u njemačkim markama, zamijenjeni iznosima izraženima u euru, nije došlo do promjena u visini novčanih kazni, nego do jednostavnog preračunavanja. Ako se pogledaju predviđene novčane kazne za propisane prekršaje, evidentno je da je tako niskim novčanim kaznama teško postići red i sigurnost u društvu, odnosno osigurati osjećaj mira i osobne sigurnosti građana. Sve novčane kazne predviđene aktualnim zakonom kreću se u rasponu od 20,00 eura do maksimalno 170,00 eura što zapravo znači da maksimalan iznos kazne doseže otprilike 17% prosječne plaće u Republici Hrvatskoj. Pa tako primjerice, kazna u maksimalnom iznosu od 100,00 eura za tuču, viku ili svađu na javnom mjestu zasigurno će vrlo teško osigurati da svi građani poštuju pravni sustav i da nitko ne počini takav prekršaj. Nerealno je očekivati da će takva kazna utjecati ne samo na počinitelja da više ne čini takve prekršaje, nego i na druge osobe jer je evidentno da njena visina neće pogoditi počinitelja u toj mjeri da bi se ostvario odvraćajući učinak, a niti se istima može postići toliko željena pravna sigurnost. Naravno da je sve navedeno posljedica promjena koje su se desile u Republici Hrvatskoj u proteklih, gotovo pola stoljeća, i da aktualno određena visina iznosa novčanih kazni ne može zadovoljiti svrhu prekršajno-pravnih sankcija.

Iznosi novčanih kazni koji su predloženi su znatno viši nego su bili dosada, pa je tako primjerice za tuču, svađu ili viku na javnom mjestu dosada bilo propisano kažnjavanje novčanom kaznom od 20,00 do maksimalno 100,00 eura, a prijedlog je da ubuduće takva ponašanja budu sankcionirana novčanom kaznom u rasponu od 300,00 eura do čak 2.000,00 eura.

Nadalje, predviđene su novčane kazne u rasponu od 700,00 eura do čak 4.000,00 eura za počinitelja koji izmišlja ili širi lažne vijesti kojima se remeti mir i spokojstvo građana, za počinitelja koji omalovažava ili vrijeđa državne organe odnosno službene osobe prilikom vršenja službe, kao i za za osobu koja neovlašteno puca iz vatrenog oružja, pali rakete ili sličan eksploziv ili zapaljiv materijal.

Kažnjavanje u iznosu od 300,00 eura do 2.000,00 eura predlaže se primjerice za počinitelja prekršaja koji dopušta da se u njegovim prostorijama vrši bludničenje ili tko omogućuje ili na drugi način pomaže vršenju prostitucije, kao i za počinitelja koji kocka na javnom mjestu, a kažnjavanje novčanom kaznom u visinu od 200,00 eura do 1.000,00 eura predviđeno je za počinitelje koji na javnom mjestu vrijeđaju ili omalovažavaju moralne osjećaje građana, koji daju alkoholna pića pijanoj osobi ili maloljetniku ispod 16 godina, kao i osobama koje se na javnom mjestu odaju pijančevanju ili uživanju opojnih droga.

Nacrt prijedloga Zakona bio je obavljen na portalu e-savjetovanje dana 02.04.2023. godine u trajanju od 7 dana te su predstavnici zainteresirane javnosti mogli ostaviti svoja očitovanja i komentare na zakonski prijedlog te je zaprimljeno čak 89 komentara zainteresiranih osoba. Iako je prijedlog da se promijene gotovo svi članci aktualnog zakona, daje se do znanja da je osnovana Međuresorna radna skupina za izradu potpuno novog Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira pa će ovo evidentno biti samo privremeno rješenje koje će promijeniti samo visinu propisanih sankcija, a za pravu ćemo promjenu još malo pričekati.